تبلیغات
سی شارپ کده - استراتژی هایی برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس موفق

سی شارپ کده

برنامه نویسی یکی از سخت ترین شغل های دنیاست ، آدم های زیادی قدم به کدنویسی میگذارند ولی بعد از مدتی سر از شغل دیگه ای در میاورند ،چون برنامه نویسی انگیزه ای بسیار بالا میخواهد . اگر شما تازه برنامه نویسی رو شروع کردید و یا فکر میکنید هنوز خیلی چیزها هست که باید یاد بگیرید تا آخر این مقاله رو بخونید ، سعی میکنم بیشتر تجاربی که در این چند سال در پروژه های مختلف و تدریس های خودم بدست آوردم در اختیار شما قرار بدم تا بتونید برنامه نویس بهتری باشید .

داشتن پشتکار

یکی از خصلت های ویژه هر برنامه نویس موفقی داشتن عشق و علاقه به کدنویسی است که باعث میشه از پس هر کد و برنامه ای بربیاد ، برنامه نویس هیچ وقت از شکست ناامید نمیشه ، برنامه نویسان جزو معدود افرادی هستند که همیشه تو زندگی ریسک های زیادی میکنند چون همیشه از هر شکستی تجربه های گرانبهایی برای از نو بنا کردن بدست میارند ، در واقع اگر میخواهید برنامه نویس خوبی بشوید اول از همه باید بدونید که تو این راه هیچ وقت کدی که مینویسید کد نهایی شما نیست و باید بارها اون رو اصلاح کنید و یا حتی همه اون کدها رو پاک کنید و دوباره از نو شروع کنید ! گاهی وقتها پس از ماه ها کدنویسی متوجه میشید که راهی که رفتید اشتباه بوده و باید برگردید به نقطه شروع ، اگر چنین روحیه ای ندارید ممکنه در آینده به مشکلات زیادی برخورد کنید .

برای پیشرفت و پیروزی 3 چیز لازم است : اول پشتکار ، دوم پشتکار و سوم پشتکار ! لرد بایرون

همیشه با آخرین تکنولوژی پیش بروید

شاید تو کمتر شغلی این همه تغییر رو ببینید ، هر سال نسخه جدید ، تکنولوژی جدید ، ابزارهای جدید و راه های جدیدی معرفی میشوند و شما باید اطلاعات و دانش خودتون رو هر ساله ارتقاء بدید ، اگر اول راه باشید همیشه این مورد یکی از دغدغه های اصلی شما خواهد بود و فکر میکنید این راه پایانی ندارد و هر ساله باید چیزهایی که یاد گرفته بودید رو کنار بگذارید و اطلاعات جدیدی جایگزین کنید ، ولی این را به خاطر داشته باشید که بعد از چندین سال اگر به درستی و به موقع خود را بروز کنید دیگر لازم نیست همه اطلاعات خود را از نو بسازید ! جایی میرسید که با استفاده از همه تجربیاتی که بدست آوردید با سرعت بیشتری اطلاعات خود را ارتقاء میدهید پس نگران این موضوع نباشید و به خاطر داشته باشید که هرگز در یک نقطه توقف نکنید ، همیشه از ابزارهای جدید استقبال کنید و آنها را کمکی برای بهبود کار خود ببینید .

پس زمان رو از دست ندهید ، Silverlight ، Jquery ، AJAX ، MVC ، LINQ و .... برای بهبود کار شما ساخته شده اند ، اگر کمی از وقت خود را صرف یادگیری آنها کنید میتوانید برنامه نویس بهتری شوید .محیط Code به جای Design

شاید شما هم جزو برنامه نویسانی باشید که بیشتر از محیط Design استفاده میکنید و کمتر سراغ کدنویسی میروید ، این کار فقط مهارت کدنویسی شما رو کاهش میدهد و از شما برنامه نویسی خواهد ساخت که بدون ابزاری مثل ویژوال استودیو هیچ کاری نمیتوانید انجام دهد ، سعی کنید از محیط کد استفاده کنید و هرچند که برای شما سخت باشد تمام کنترل ها رو به خاطر بسپارید ، خصوصیات و متدهای آن ها را بشناسید تا حتی اگر یک Notepad در اختیار شما قرار دادند بتوانید یک سایت تولید کنید !
Copy ، Paste ممنوع !

ارسال ایمیل یا کوئری زدن به دیتابیس برای شما کدهای نامفهومی داره که به خاطر سپردنش سخته ؟

پس شما این کدها رو در جایی نگهداری میکنید و هر وقت به اونها احتیاج پیدا کردید در جای مربوطه قرار میدهید ؟

این یکی از بدترین متدهایی است که یک برنامه نویس میتواند برای خود داشته باشد ، هر چقدر هم نوشتن کد برای شما سخت بود سعی کنید آن را بدون اینکه از جایی کپی کنید خودتان بنویسید ، میتوانید این کار را با به خاطر سپردن یک یا دو خط اول کد مربوطه شروع کنید تا کل کد را به خاطر بسپارید ، با این کار کدهای بیشتری به خاطر میسپارید و هیچ وقت نگران نیستید که اگر کدهایتان گم شود و یا دسترسی به آنها نداشته باشید چگونه کار خود را به پایان ببرید .

تکرار مادر یادگیریست ، آنتونی رابینزگوگل بهترین دوست شماست !

خیلی وقت ها کسانی رو میبینم که برنامه نویسی میکنند ولی وقتی به مشکلی بر میخورند دست به دامان سایر برنامه نویسان و سایت های مختلفی میشوند که در نهایت هم هیچ جوابی نمیگیرند و وقتی از آنها میپرسی آیا در مورد مشکلت جستجو کرده ای ؟ میگویند جستجو .... !

شما دوستانی که در ابتدای راه هستید این را به خاطر داشته باشید که گوگل بهترین دوست شماست ، بهترین استادی که میتوانید ازش یاد بگیرید و مشکلاتتان را حل کنید . ( البته چون گوگل تو کشور و حتی جهان طرفدار بیشتری داره من اینجا از گوگل نام بردم ولی شما میتوانید از موتورهای جستجوی دیگری استفاده کنید ).

همیشه به خاطر داشته باشید آدم های زیادی هستند که دقیقا همین مشکلی که شما دارید رو داشته اند و همیشه کسانی هستند که راه کاری برای مشکل شما ارائه کرده باشند .

اگر به خطایی برخورد کردید کافیست همان خطا را در گوگل جستجو کنید تا نتایج را ببینید ، اگر احتیاج به کدی دارید فقط کافیست چند کلیدواژه رو در گوگل وارد کرده و زبان کد مورد نظر مثل VB ، C# ، جاوا اسکریپت و ... رو در انتهای آن وارد کنید تا به کدی که میخواهید برسید .

پس خود را دست کم نگیرید و به جای اینکه ساعت ها منتظر پاسخ دوستان خود بنشینید و یا مدتها صبر کنید تا در تالارهای گفتمان جواب شما را بدهند خودتان شروع به جستجو کنید .

تحصیل کرده ها معمولا آن قدر سرگرم آموختن تفکرات دیگران هستند که خود وقت فکر کردن ندارند . ادوارد دبونو

برنامه های کدباز ، بهترین منابع آموزشی

اگر میخواهید تو برنامه نویسی پیشرفت کنید برنامه های کدباز بهترین منابع آموزشی برای شما هستند ، این برنامه ها که در سایت های زیادی میتونید پیدا کنید مثل Codeplex و یا Code Gallery مایکروسافت میتواند ایده های خیلی خوبی برای کدنویسی به شما بدهند ، کافیست سورس برنامه ها رو به دقت مرور کنید و از کدهایی که برنامه نویسان حرفه ای تولید کرده اند بهره ببرید .

همیشه قبل از اینکه شروع به نوشتن برنامه ای کنید به دنبال نمونه های مرتبط بگردید و با استفاده از برنامه های کدباز ، کدهای بهتری بنویسید و به تجربیات خود اضافه کنید .

کار خود را تحلیل کنید

قبل از اینکه آستین های خود را برای کدنویسی بالا بزنید و بدون وقفه و نگاه کردن به زمان ساعت های زیادی مشغول کد نویسی شوید سعی کنید در مورد برنامه ای که میخواهید بنویسید تحقیق کنید ، از کارفرمای خود بپرسید از برنامه چه توقعاتی دارد ، خروجی هایی که نیاز دارد چیست ؟

چند وقت پیش عکسی دیدم که کامل این موضوع رو نشون میده :


http://www.vistarayan.com/blogs/ahmadi/Lists/Photos/2.jpg

عکس بسیار جالب ولی با معناییست . سعی کنید حداقل به چیزی که مشتری میخواهد نزدیک شوید و سپس شروع به کد نویسی کنید ، در ضمن همیشه این را به خاطر بسپارید که همیشه در انتهای کار مشتری از شما تقاضایی برای تغییر دارد و بعد از نصب و پیاده سازی هم همیشه نیازهای جدیدی برایش به وجود می آید ولی شما باید قبل از اینکه بخواهید تا بی نهایت کد بنویسید در یک نقطه برنامه را تحویل دهید و سپس برای نیازهای جدید ، پروژه جدید تعریف کنید .


* اگر 10 ساعت زمان برای بریدن یک درخت داشته باشم ، 9 ساعت آن را صرف تیز کردن اره خواهم کرد ، ناشناس *

مستندسازی

بعد از یک مدت طولانی به سراغ کدی میروید که قبلا آنرا نوشته اید ، هر چقدر کد را بالا و پایین میکنید قسمتی که میخواهید تغییر دهید را پیدا نمیکنید ! این اتفاق برای خیلی از برنامه نویس ها پیش می آید ، اما مشکل کجاست ؟

سعی کنید با مستند سازی کدهای خود ، هم خوانایی آن ها را بالا ببرید و هم پیدا کردن کدهای مورد نظر را راحت تر کنید ، شاید در ابتدای شروع یک پروژه به این فکر کنید که من برنامه را نوشتم و از آن سردر میاورم و احتیاجی به مستندسازی نیست ولی هر چقدر جلوتر میروید ، گوگلینگ شما بیشتر شده ، از کدهایی استفاده میکنید که بعضا فقط برای پیش بردن پروژه از آنها استفاده میکنید بدون اینکه آنها را بررسی کرده باشید و در آینده مشکلات بسیاری برای شما به وجود می آورد . مقالات زیر میتواند کمک بیشتری به شما برای مستندسازی کدهایتان کنند :

10 Minutes to document your code

C# Documenting and Commenting

Documenting VB.NET source code with XML Comments

یادتان باشد مستندسازی زمان زیادی از شما نمیگرد ، اما زمان های آینده شما را خریداری میکند !

مشتری شما یک برنامه نویس نیست !

میدونم که شما برنامه نویس هستید نه یک طراح ! اما حتی خیلی از برنامه نویسان خارجی هم طراحی برنامه و صفحات وب خود را به تنهایی انجام میدهند ، مشتری تنها ظاهر را مشاهده میکند و خبر ندارد پشت این طراحی چه کدهایی نوشته شده و چقدر زمان صرف شده ، اگر طراحی شما ضعیف باشد تمام زحمات شما را خراب خواهد کرد . به نظر شما کاربر با دیدن چنین فرمی چه عکس العملی نشون میده :سعی کنید اندازه کنترل ها رو بر اساس نیاز آنها طراحی کنید ، اگر قراره در یک کادر یک عدد 4 رقمی نوشته بشه یک Textbox با طول 100 کاراکتر قرار ندهید ! یا اگر فرم شما کنترهای بسیاری را شامل میشود سعی کنید آن را در 2 صفحه و با ظاهر بهتری پیاده سازی کنید .

یادتان باشد ظاهر از کدی که مینویسید مهتر است !

Don’t design like a programmer

اعتبارسنجی کنید

یکی از مواردی که بیشتر برنامه نویسان رعایت نمیکنند اعتبار سنجی کنترلهای درون فرم هاست ، کاربر بجای وارد کردن عدد یک متن را وارد میکند ، دکمه تایید را کلیک میکند و .....

فکر کنم خودتان میدانید چه اتفاقی می افتد ، با خطایی مواجه میشود که حس بدبینی او را نسبت به برنامه بر می انگیزد !در صفحات یا فرم هایی که نیاز است داده ها اعتبار سنجی بشوند حتما از کنترل های اعتبار سنجی استفاده کنید تا جلوی خطاها گرفته شود و کاربر نسبت به برنامه شما بدبین نشود .

همچنین سعی کنید به جای نمایش صفحات عجیب و غریب خطا که به کاربر نمایش داده میشود صفحات و یا فرم هایی را طراحی کنید که کاربر به آن منتقل شود و با یک پیغام مناسب روبرو شود تا اطلاعاتی در مورد خطایی که فقط خود شما میفهمید !در لینک های زیر میتوانید انواعی از صفحات جالب طراحی شده برای این منظور را مشاهده کنید :

404 Error Pages, One More Time

49 Nice And Creative Error Pages

همچنین سعی کنید از بلاک های Try ، Catch ، Finally در کدهای خود استفاده کنید تا بتوانید در هنگام رخ دادن خطا عکس العمل مناسبی انجام دهید و پیام درستی به کاربر نشان دهید .

try-catch-finally

try-catch

از استانداردها استفاده کنیدآیا با معماری چند لایه آشنا هستید ؟

آیا چیزی در مورد Design Pattern ها شنیده اید ؟

آیا میدانید به جای نوشتن Store Procedure ها طولانی میتوانید از LINQ استفاده کنید ؟

و ..........

سعی کنید همیشه در کدنویسی های خود از استانداردها پیروی کنید تا کدهایی تمیزتر ، خواناتر و استانداردتر داشته باشید ، اگر در محیط وب برنامه نویسی میکنید همیشه سعی کنید پس از انتشار سایت آنرا از لحاظ استاندارد بودن تست کنید ، سایت W3C ابزارهای بسیار مناسبی برای تست کردن سایت شما از هر لحاظ دارد . همچنین سعی کنید تکنیک هایی را برای بالابردن کارایی و سرعت اجرا شدن کدهایتان یاد بگیرید .

توانایی های خود را محک بزنید

حتما تصور میکنید برنامه نویس بسیار مسلط و حرفه ای هستید ؟ یا فکر میکنید تو شهر خود جزو 10 نفر اول هستید و یا حتی از همه بهترید ؟

خوب این خیلی خوبه که اعتماد به نفس به این بالایی دارید ، در اولین فرصت کمی از کدنویسی کردن خود را خارج کنید ، کمی ریلکس شوید ، فکر خود را از هرگونه کدهای زاءد رها کنید ، خوب حالا زمان آن رسیده که به فکر گرفتن یک مدرک تخصصی و یا بین المللی باشید ، به یکی از موسسات برگزار کننده آزمون بروید و سطح مهارت خود را بسنجید ، با آزمون هایی که میدهید میتوانید از سطح مهارت خود مطلع شوید و ببینید در کجاها ضعف دارید . همچنین سایت های بسیار زیادی هستند که گنجینه ای از سوالات هستند که میتوانید از آنها استفاده کنید برای محک زدن خود .

سعی کنید با افراد متخصص بیشتر در ارتباط باشید و یا در محیطی کار کنید که افراد متخصصی در آن مشغول به کار هستند ، اینکار به شما کمک میکند سطح توانایی های خود را بالا ببرید و از تجربیات انها برای پیشرفت خود استفاده کنید . طبق آمارهای جهانی هر شخص هر 3 یا 4 سال محل کار خود را تغییر میدهد که این رقم در حال کاهشه ! سعی کنید در یک شرکت سال ها وقت خود را هدر ندهید و تبدیل به فسیل سازمانی نشوید ! یک برنامه نویس باید همیشه خود را به روز نگه دارد ، اگر شرکت شما مایل به ارتقا نیست و از همان روش های سنتی استفاده میکند بهتره به فکر شرکت جدید برای خود باشید !

البته همه نکاتی خدمت شما عرض کردم جزئی از تجربیات من در طول این چند سال برنامه نویسی بود ، نکات بسیار بیشتری هست که در حال حاضر به خاطر نمی آوردم ولی در آینده ممکنه پست های دیگری در این باره به خصوص در مورد برنامه نویسی در شیرپوینت خدمت شما ارائه کنم .

در آخر میخواهم جمله ای خدمت شما عرض کنم که 2 سال پیش در کتابی خوندم و واقعا تو پیشرفت به من کمک بسیار زیادی کرد :

اگر کاری هست که سخت تلاش میکنید تا به آن برسید ولی موفق نمیشوید بدین معنی است که هنوز نکته ای هست نمیدانی !

تحلیل این جمله رو هم میزارم به عهده خودتون ،امیدوارم که مورد استفاده قرار گرفته باشد.

موفق و پیروز باشید.
نویسنده : رامین احمدی

نظرات() 
Janah
شنبه 2 تیر 1397 11:54 ب.ظ
Awesome blog! Do yyou һave any recommendations fߋr aspiring writers?
І'm planning to start my oᴡn website ѕoon but I'm a little lost
on everything. Ꮤould y᧐u ѕuggest starting ԝith a free platfor ⅼike Wordpress ᧐r gо
foor a paid option? Ƭhеre агe so many options out there
that I'm ϲompletely confused .. Ꭺny recommendations?

Kudos!
Cialis pills
دوشنبه 7 خرداد 1397 01:35 ق.ظ

Thanks a lot, Useful stuff!
buy cialis buy original cialis cialis mit grapefruitsaft prezzo cialis a buon mercato cialis 5 mg buy cialis pas cher paris cialis dose 30mg cialis mit grapefruitsaft cialis price in bangalore cialis coupons
Online cialis
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 02:42 ق.ظ

Amazing material, Thanks.
cialis farmacias guadalajara prices for cialis 50mg cialis 50 mg soft tab tadalafil 20 mg tadalafil 20 mg cialis prezzo in linea basso cialis for sale in europa brand cialis generic buying cialis on internet cialis dosage
Buy cialis online
جمعه 7 اردیبهشت 1397 06:07 ب.ظ

Thank you! A lot of posts!

prix cialis once a da generico cialis mexico safe dosage for cialis generic cialis pro cialis generico en mexico cialis online holland deutschland cialis online when can i take another cialis enter site very cheap cialis cialis generisches kanada
Passenger ships Bari Patras
جمعه 7 اردیبهشت 1397 12:04 ب.ظ
Hi, I desire to subscribe for this webpage to take most recentt updates, so where caan i do it please assist.
Viagra 20mg
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 01:37 ق.ظ

Thanks! Fantastic stuff!
cheap viagra uk online how do i order viagra best place to buy generic viagra how can i order viagra online pharmacy buy online buy cheap viagra online buy real viagra where can i order viagra online where can i buy viagra cheap buy viagra internet
depforce review
جمعه 31 فروردین 1397 09:20 ب.ظ
I usedd tto bbe agle to find good advice fromm your blo
posts.
Hussin Ahmed
یکشنبه 26 فروردین 1397 11:55 ق.ظ
This iss rеally intеresting, You're a verу skilled blogger.
І havе joined your rss feed аnd look forward to seeking morе оf your
excellent post. Ꭺlso, I have shared ʏoսr web site in my social
networks!
roman health reviews
جمعه 24 فروردین 1397 03:35 ق.ظ
Ꭰefinitely imagine tһat that you said.
Yοur favorite justification ѕeemed tօ be on tһe net
thе simplest factor to keep in mind ⲟf. Ӏ say to you,
I certainly ɡet annoyed ᴡhile folks ⅽonsider issues tһat tһey just don't realize ɑbout.
You controlled to hit the nail upon tһe hіghest and defined
out the wholе thing witһoսt havіng sіԁe-effects , other people cɑn take
a signal. Wіll likelу be Ьack t᧐ get more. Thank
you
fildena viagra super active
پنجشنبه 23 فروردین 1397 10:45 ق.ظ
I really ⅼike ᴡhat you guys aгe up toօ. Thiѕ ҝind
of clever wοrk and coverage! Keeр up tһe awesome ᴡorks guys I've included
үoս guys tߋ ourr blogroll.
Cialis prices
جمعه 17 فروردین 1397 05:40 ب.ظ

Incredible lots of beneficial knowledge!
cialis generique 5 mg cialis 5 mg scheda tecnica tadalafil generic cialis canadian drugs tadalafilo sialis cialis 5 mg cialis rezeptfrei sterreich cialis prezzo di mercato cialis kaufen
levitra
چهارشنبه 15 فروردین 1397 07:57 ق.ظ
This is very interesting, You're a very skilled blogger.
I've joined your feed and look forward to seeking more of
your great post. Also, I have shared your web site in my social networks!
online pharmacy deal
جمعه 10 فروردین 1397 01:51 ب.ظ
My partner and Ι absοlutely love your blog and find a lоt of yoսr post's tօ ƅe eхactly
Ӏ'm looking for. Wouⅼd yօu offer guest writers tօ write content in your
case? I woulɗn't mind composing a post ߋr elaborating оn a numbеr ⲟf
tһe subjects үou write about herе. Again, awesome web
site!
Pdf E-Books Livres Gratuits
جمعه 10 فروردین 1397 12:16 ق.ظ
Hеllo! I қnow this is kind օf ooff topic but I was wondering if yoᥙ knew where I
couⅼd find a captcha plygin fօr my comment form? I'm using the samе blog platform aѕ ʏoսrs and
I'm havng difficulty finding ߋne? Thanks a lot!
mezo
دوشنبه 6 فروردین 1397 07:18 ب.ظ
I've beеn surfing nline mοre than 2 һouгs today, yet
I never found аny interesting article like уours.
It іs prety worth еnough ffor mе. In my view, іf aⅼl site owners ɑnd bloggers mace good cօntent
аs you did, tһe internet wiⅼl bee much more uѕeful than ever before.
Cialis pills
جمعه 3 فروردین 1397 01:03 ب.ظ

Wonderful material. With thanks.
generico cialis mexico cialis flussig low dose cialis blood pressure acquistare cialis internet cialis kaufen generic cialis levitra cialis generique cialis lowest price cialis rckenschmerzen cialis taglich
Cialiswal
یکشنبه 27 اسفند 1396 08:25 ب.ظ

Terrific info. Thanks a lot!
acquisto online cialis cialis 5 mg schweiz cialis tablets for sale weblink price cialis generic cialis 20mg tablets cialis vs viagra cialis patentablauf in deutschland cialis y deporte brand cialis nl cialis wir preise
best medicare supplement plans
چهارشنبه 10 آبان 1396 05:27 ب.ظ
این موضوع سخت است که توسط افراد با تجربه در این موضوع مشخص شود
اما به نظر می رسد که شما می دانید در مورد چه چیزی صحبت می کنید!

با تشکر
What is limb lengthening surgery?
سه شنبه 28 شهریور 1396 12:52 ق.ظ
It's enormous that you are getting ideas from this piece of writing as well as from our dialogue made
at this place.
Jennie
سه شنبه 10 مرداد 1396 08:51 ب.ظ
Hi everybody, here every one is sharing these kinds of know-how, therefore it's good to read this website, and I used to go
to see this weblog every day.
How can you get taller in a week?
سه شنبه 10 مرداد 1396 12:51 ق.ظ
Usually I don't read article on blogs, but I would
like to say that this write-up very pressured me to try and do it!

Your writing style has been surprised me. Thank you, very nice post.
http://nakamenos.ph
دوشنبه 2 مرداد 1396 07:02 ب.ظ
It's very trouble-free to find out any topic on net as compared to textbooks, as I found this article at this web site.
Erin
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 07:00 ق.ظ
Hi, just wanted to tell you, I enjoyed this blog post. It was practical.
Keep on posting!
http://alyshamirsky.soup.io/post/514570437/none
جمعه 22 اردیبهشت 1396 09:15 ق.ظ
Very soon this site will be famous amid all blog
viewers, due to it's nice articles or reviews
manicure
شنبه 2 اردیبهشت 1396 09:14 ق.ظ
This is my first time go to see at here and i am really pleassant to read all at single place.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :