تبلیغات
سی شارپ کده - استراتژی هایی برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس موفق

سی شارپ کده

برنامه نویسی یکی از سخت ترین شغل های دنیاست ، آدم های زیادی قدم به کدنویسی میگذارند ولی بعد از مدتی سر از شغل دیگه ای در میاورند ،چون برنامه نویسی انگیزه ای بسیار بالا میخواهد . اگر شما تازه برنامه نویسی رو شروع کردید و یا فکر میکنید هنوز خیلی چیزها هست که باید یاد بگیرید تا آخر این مقاله رو بخونید ، سعی میکنم بیشتر تجاربی که در این چند سال در پروژه های مختلف و تدریس های خودم بدست آوردم در اختیار شما قرار بدم تا بتونید برنامه نویس بهتری باشید .

داشتن پشتکار

یکی از خصلت های ویژه هر برنامه نویس موفقی داشتن عشق و علاقه به کدنویسی است که باعث میشه از پس هر کد و برنامه ای بربیاد ، برنامه نویس هیچ وقت از شکست ناامید نمیشه ، برنامه نویسان جزو معدود افرادی هستند که همیشه تو زندگی ریسک های زیادی میکنند چون همیشه از هر شکستی تجربه های گرانبهایی برای از نو بنا کردن بدست میارند ، در واقع اگر میخواهید برنامه نویس خوبی بشوید اول از همه باید بدونید که تو این راه هیچ وقت کدی که مینویسید کد نهایی شما نیست و باید بارها اون رو اصلاح کنید و یا حتی همه اون کدها رو پاک کنید و دوباره از نو شروع کنید ! گاهی وقتها پس از ماه ها کدنویسی متوجه میشید که راهی که رفتید اشتباه بوده و باید برگردید به نقطه شروع ، اگر چنین روحیه ای ندارید ممکنه در آینده به مشکلات زیادی برخورد کنید .

برای پیشرفت و پیروزی 3 چیز لازم است : اول پشتکار ، دوم پشتکار و سوم پشتکار ! لرد بایرون

همیشه با آخرین تکنولوژی پیش بروید

شاید تو کمتر شغلی این همه تغییر رو ببینید ، هر سال نسخه جدید ، تکنولوژی جدید ، ابزارهای جدید و راه های جدیدی معرفی میشوند و شما باید اطلاعات و دانش خودتون رو هر ساله ارتقاء بدید ، اگر اول راه باشید همیشه این مورد یکی از دغدغه های اصلی شما خواهد بود و فکر میکنید این راه پایانی ندارد و هر ساله باید چیزهایی که یاد گرفته بودید رو کنار بگذارید و اطلاعات جدیدی جایگزین کنید ، ولی این را به خاطر داشته باشید که بعد از چندین سال اگر به درستی و به موقع خود را بروز کنید دیگر لازم نیست همه اطلاعات خود را از نو بسازید ! جایی میرسید که با استفاده از همه تجربیاتی که بدست آوردید با سرعت بیشتری اطلاعات خود را ارتقاء میدهید پس نگران این موضوع نباشید و به خاطر داشته باشید که هرگز در یک نقطه توقف نکنید ، همیشه از ابزارهای جدید استقبال کنید و آنها را کمکی برای بهبود کار خود ببینید .

پس زمان رو از دست ندهید ، Silverlight ، Jquery ، AJAX ، MVC ، LINQ و .... برای بهبود کار شما ساخته شده اند ، اگر کمی از وقت خود را صرف یادگیری آنها کنید میتوانید برنامه نویس بهتری شوید .محیط Code به جای Design

شاید شما هم جزو برنامه نویسانی باشید که بیشتر از محیط Design استفاده میکنید و کمتر سراغ کدنویسی میروید ، این کار فقط مهارت کدنویسی شما رو کاهش میدهد و از شما برنامه نویسی خواهد ساخت که بدون ابزاری مثل ویژوال استودیو هیچ کاری نمیتوانید انجام دهد ، سعی کنید از محیط کد استفاده کنید و هرچند که برای شما سخت باشد تمام کنترل ها رو به خاطر بسپارید ، خصوصیات و متدهای آن ها را بشناسید تا حتی اگر یک Notepad در اختیار شما قرار دادند بتوانید یک سایت تولید کنید !
Copy ، Paste ممنوع !

ارسال ایمیل یا کوئری زدن به دیتابیس برای شما کدهای نامفهومی داره که به خاطر سپردنش سخته ؟

پس شما این کدها رو در جایی نگهداری میکنید و هر وقت به اونها احتیاج پیدا کردید در جای مربوطه قرار میدهید ؟

این یکی از بدترین متدهایی است که یک برنامه نویس میتواند برای خود داشته باشد ، هر چقدر هم نوشتن کد برای شما سخت بود سعی کنید آن را بدون اینکه از جایی کپی کنید خودتان بنویسید ، میتوانید این کار را با به خاطر سپردن یک یا دو خط اول کد مربوطه شروع کنید تا کل کد را به خاطر بسپارید ، با این کار کدهای بیشتری به خاطر میسپارید و هیچ وقت نگران نیستید که اگر کدهایتان گم شود و یا دسترسی به آنها نداشته باشید چگونه کار خود را به پایان ببرید .

تکرار مادر یادگیریست ، آنتونی رابینزگوگل بهترین دوست شماست !

خیلی وقت ها کسانی رو میبینم که برنامه نویسی میکنند ولی وقتی به مشکلی بر میخورند دست به دامان سایر برنامه نویسان و سایت های مختلفی میشوند که در نهایت هم هیچ جوابی نمیگیرند و وقتی از آنها میپرسی آیا در مورد مشکلت جستجو کرده ای ؟ میگویند جستجو .... !

شما دوستانی که در ابتدای راه هستید این را به خاطر داشته باشید که گوگل بهترین دوست شماست ، بهترین استادی که میتوانید ازش یاد بگیرید و مشکلاتتان را حل کنید . ( البته چون گوگل تو کشور و حتی جهان طرفدار بیشتری داره من اینجا از گوگل نام بردم ولی شما میتوانید از موتورهای جستجوی دیگری استفاده کنید ).

همیشه به خاطر داشته باشید آدم های زیادی هستند که دقیقا همین مشکلی که شما دارید رو داشته اند و همیشه کسانی هستند که راه کاری برای مشکل شما ارائه کرده باشند .

اگر به خطایی برخورد کردید کافیست همان خطا را در گوگل جستجو کنید تا نتایج را ببینید ، اگر احتیاج به کدی دارید فقط کافیست چند کلیدواژه رو در گوگل وارد کرده و زبان کد مورد نظر مثل VB ، C# ، جاوا اسکریپت و ... رو در انتهای آن وارد کنید تا به کدی که میخواهید برسید .

پس خود را دست کم نگیرید و به جای اینکه ساعت ها منتظر پاسخ دوستان خود بنشینید و یا مدتها صبر کنید تا در تالارهای گفتمان جواب شما را بدهند خودتان شروع به جستجو کنید .

تحصیل کرده ها معمولا آن قدر سرگرم آموختن تفکرات دیگران هستند که خود وقت فکر کردن ندارند . ادوارد دبونو

برنامه های کدباز ، بهترین منابع آموزشی

اگر میخواهید تو برنامه نویسی پیشرفت کنید برنامه های کدباز بهترین منابع آموزشی برای شما هستند ، این برنامه ها که در سایت های زیادی میتونید پیدا کنید مثل Codeplex و یا Code Gallery مایکروسافت میتواند ایده های خیلی خوبی برای کدنویسی به شما بدهند ، کافیست سورس برنامه ها رو به دقت مرور کنید و از کدهایی که برنامه نویسان حرفه ای تولید کرده اند بهره ببرید .

همیشه قبل از اینکه شروع به نوشتن برنامه ای کنید به دنبال نمونه های مرتبط بگردید و با استفاده از برنامه های کدباز ، کدهای بهتری بنویسید و به تجربیات خود اضافه کنید .

کار خود را تحلیل کنید

قبل از اینکه آستین های خود را برای کدنویسی بالا بزنید و بدون وقفه و نگاه کردن به زمان ساعت های زیادی مشغول کد نویسی شوید سعی کنید در مورد برنامه ای که میخواهید بنویسید تحقیق کنید ، از کارفرمای خود بپرسید از برنامه چه توقعاتی دارد ، خروجی هایی که نیاز دارد چیست ؟

چند وقت پیش عکسی دیدم که کامل این موضوع رو نشون میده :


http://www.vistarayan.com/blogs/ahmadi/Lists/Photos/2.jpg

عکس بسیار جالب ولی با معناییست . سعی کنید حداقل به چیزی که مشتری میخواهد نزدیک شوید و سپس شروع به کد نویسی کنید ، در ضمن همیشه این را به خاطر بسپارید که همیشه در انتهای کار مشتری از شما تقاضایی برای تغییر دارد و بعد از نصب و پیاده سازی هم همیشه نیازهای جدیدی برایش به وجود می آید ولی شما باید قبل از اینکه بخواهید تا بی نهایت کد بنویسید در یک نقطه برنامه را تحویل دهید و سپس برای نیازهای جدید ، پروژه جدید تعریف کنید .


* اگر 10 ساعت زمان برای بریدن یک درخت داشته باشم ، 9 ساعت آن را صرف تیز کردن اره خواهم کرد ، ناشناس *

مستندسازی

بعد از یک مدت طولانی به سراغ کدی میروید که قبلا آنرا نوشته اید ، هر چقدر کد را بالا و پایین میکنید قسمتی که میخواهید تغییر دهید را پیدا نمیکنید ! این اتفاق برای خیلی از برنامه نویس ها پیش می آید ، اما مشکل کجاست ؟

سعی کنید با مستند سازی کدهای خود ، هم خوانایی آن ها را بالا ببرید و هم پیدا کردن کدهای مورد نظر را راحت تر کنید ، شاید در ابتدای شروع یک پروژه به این فکر کنید که من برنامه را نوشتم و از آن سردر میاورم و احتیاجی به مستندسازی نیست ولی هر چقدر جلوتر میروید ، گوگلینگ شما بیشتر شده ، از کدهایی استفاده میکنید که بعضا فقط برای پیش بردن پروژه از آنها استفاده میکنید بدون اینکه آنها را بررسی کرده باشید و در آینده مشکلات بسیاری برای شما به وجود می آورد . مقالات زیر میتواند کمک بیشتری به شما برای مستندسازی کدهایتان کنند :

10 Minutes to document your code

C# Documenting and Commenting

Documenting VB.NET source code with XML Comments

یادتان باشد مستندسازی زمان زیادی از شما نمیگرد ، اما زمان های آینده شما را خریداری میکند !

مشتری شما یک برنامه نویس نیست !

میدونم که شما برنامه نویس هستید نه یک طراح ! اما حتی خیلی از برنامه نویسان خارجی هم طراحی برنامه و صفحات وب خود را به تنهایی انجام میدهند ، مشتری تنها ظاهر را مشاهده میکند و خبر ندارد پشت این طراحی چه کدهایی نوشته شده و چقدر زمان صرف شده ، اگر طراحی شما ضعیف باشد تمام زحمات شما را خراب خواهد کرد . به نظر شما کاربر با دیدن چنین فرمی چه عکس العملی نشون میده :سعی کنید اندازه کنترل ها رو بر اساس نیاز آنها طراحی کنید ، اگر قراره در یک کادر یک عدد 4 رقمی نوشته بشه یک Textbox با طول 100 کاراکتر قرار ندهید ! یا اگر فرم شما کنترهای بسیاری را شامل میشود سعی کنید آن را در 2 صفحه و با ظاهر بهتری پیاده سازی کنید .

یادتان باشد ظاهر از کدی که مینویسید مهتر است !

Don’t design like a programmer

اعتبارسنجی کنید

یکی از مواردی که بیشتر برنامه نویسان رعایت نمیکنند اعتبار سنجی کنترلهای درون فرم هاست ، کاربر بجای وارد کردن عدد یک متن را وارد میکند ، دکمه تایید را کلیک میکند و .....

فکر کنم خودتان میدانید چه اتفاقی می افتد ، با خطایی مواجه میشود که حس بدبینی او را نسبت به برنامه بر می انگیزد !در صفحات یا فرم هایی که نیاز است داده ها اعتبار سنجی بشوند حتما از کنترل های اعتبار سنجی استفاده کنید تا جلوی خطاها گرفته شود و کاربر نسبت به برنامه شما بدبین نشود .

همچنین سعی کنید به جای نمایش صفحات عجیب و غریب خطا که به کاربر نمایش داده میشود صفحات و یا فرم هایی را طراحی کنید که کاربر به آن منتقل شود و با یک پیغام مناسب روبرو شود تا اطلاعاتی در مورد خطایی که فقط خود شما میفهمید !در لینک های زیر میتوانید انواعی از صفحات جالب طراحی شده برای این منظور را مشاهده کنید :

404 Error Pages, One More Time

49 Nice And Creative Error Pages

همچنین سعی کنید از بلاک های Try ، Catch ، Finally در کدهای خود استفاده کنید تا بتوانید در هنگام رخ دادن خطا عکس العمل مناسبی انجام دهید و پیام درستی به کاربر نشان دهید .

try-catch-finally

try-catch

از استانداردها استفاده کنیدآیا با معماری چند لایه آشنا هستید ؟

آیا چیزی در مورد Design Pattern ها شنیده اید ؟

آیا میدانید به جای نوشتن Store Procedure ها طولانی میتوانید از LINQ استفاده کنید ؟

و ..........

سعی کنید همیشه در کدنویسی های خود از استانداردها پیروی کنید تا کدهایی تمیزتر ، خواناتر و استانداردتر داشته باشید ، اگر در محیط وب برنامه نویسی میکنید همیشه سعی کنید پس از انتشار سایت آنرا از لحاظ استاندارد بودن تست کنید ، سایت W3C ابزارهای بسیار مناسبی برای تست کردن سایت شما از هر لحاظ دارد . همچنین سعی کنید تکنیک هایی را برای بالابردن کارایی و سرعت اجرا شدن کدهایتان یاد بگیرید .

توانایی های خود را محک بزنید

حتما تصور میکنید برنامه نویس بسیار مسلط و حرفه ای هستید ؟ یا فکر میکنید تو شهر خود جزو 10 نفر اول هستید و یا حتی از همه بهترید ؟

خوب این خیلی خوبه که اعتماد به نفس به این بالایی دارید ، در اولین فرصت کمی از کدنویسی کردن خود را خارج کنید ، کمی ریلکس شوید ، فکر خود را از هرگونه کدهای زاءد رها کنید ، خوب حالا زمان آن رسیده که به فکر گرفتن یک مدرک تخصصی و یا بین المللی باشید ، به یکی از موسسات برگزار کننده آزمون بروید و سطح مهارت خود را بسنجید ، با آزمون هایی که میدهید میتوانید از سطح مهارت خود مطلع شوید و ببینید در کجاها ضعف دارید . همچنین سایت های بسیار زیادی هستند که گنجینه ای از سوالات هستند که میتوانید از آنها استفاده کنید برای محک زدن خود .

سعی کنید با افراد متخصص بیشتر در ارتباط باشید و یا در محیطی کار کنید که افراد متخصصی در آن مشغول به کار هستند ، اینکار به شما کمک میکند سطح توانایی های خود را بالا ببرید و از تجربیات انها برای پیشرفت خود استفاده کنید . طبق آمارهای جهانی هر شخص هر 3 یا 4 سال محل کار خود را تغییر میدهد که این رقم در حال کاهشه ! سعی کنید در یک شرکت سال ها وقت خود را هدر ندهید و تبدیل به فسیل سازمانی نشوید ! یک برنامه نویس باید همیشه خود را به روز نگه دارد ، اگر شرکت شما مایل به ارتقا نیست و از همان روش های سنتی استفاده میکند بهتره به فکر شرکت جدید برای خود باشید !

البته همه نکاتی خدمت شما عرض کردم جزئی از تجربیات من در طول این چند سال برنامه نویسی بود ، نکات بسیار بیشتری هست که در حال حاضر به خاطر نمی آوردم ولی در آینده ممکنه پست های دیگری در این باره به خصوص در مورد برنامه نویسی در شیرپوینت خدمت شما ارائه کنم .

در آخر میخواهم جمله ای خدمت شما عرض کنم که 2 سال پیش در کتابی خوندم و واقعا تو پیشرفت به من کمک بسیار زیادی کرد :

اگر کاری هست که سخت تلاش میکنید تا به آن برسید ولی موفق نمیشوید بدین معنی است که هنوز نکته ای هست نمیدانی !

تحلیل این جمله رو هم میزارم به عهده خودتون ،امیدوارم که مورد استفاده قرار گرفته باشد.

موفق و پیروز باشید.
نویسنده : رامین احمدی

نظرات() 
Generic cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 11:31 ب.ظ

Good posts, Kudos.
tarif cialis france viagra vs cialis vs levitra cialis kaufen wo cialis daily new zealand how do cialis pills work cialis with 2 days delivery prix de cialis cialis mit grapefruitsaft cialis 20 mg effectiveness cialis generique
buy cialis online
پنجشنبه 15 آذر 1397 04:02 ق.ظ

Wow a good deal of very good information.
cialis super kamagra cialis cost where cheapest cialis cialis taglich cialis pills boards cialis soft tabs for sale buy generic cialis buy cialis online legal cialis canadian drugs cost of cialis per pill
buy cialis no rx
چهارشنبه 14 آذر 1397 10:35 ق.ظ

Nicely put, Kudos!
comprar cialis navarr buy cialis cheap 10 mg cialis tablets australia achat cialis en suisse price cialis per pill look here cialis cheap canada cialis daily reviews online cialis overnight cialis tadalafil cialis 20mg
buy cialis online
سه شنبه 13 آذر 1397 11:07 ب.ظ

Thanks! I value it!
cialis pills in singapore tadalafilo cialis 10mg prix pharmaci when can i take another cialis cialis 10 doctissimo cialis generic availability cialis free trial cialis generika does cialis cause gout cialis side effects dangers
buy cialis pills online
سه شنبه 13 آذر 1397 12:11 ب.ظ

Cheers! I enjoy this.
how does cialis work cialis tadalafil online cialis tablets australia cialis generique purchasing cialis on the internet cialis cipla best buy buy generic cialis cialis pills cialis e hiv cialis baratos compran uk
buy tadalafil pills
سه شنبه 13 آذر 1397 12:37 ق.ظ

You said it very well.!
cialis without a doctor's prescription acheter du cialis a geneve cialis venta a domicilio dose size of cialis cialis for sale in europa order generic cialis online cialis prezzo di mercato cialis efficacit online prescriptions cialis sialis
buy cialis online us pharmacy
دوشنبه 12 آذر 1397 11:38 ق.ظ

With thanks! I appreciate this.
cilas cialis rezeptfrei cialis patentablauf in deutschland cialis taglich cialis preise schweiz weblink price cialis calis price cialis best cialis therapie we like it safe cheap cialis
Cialis online
دوشنبه 12 آذر 1397 12:13 ق.ظ

Regards! Lots of info.

rezeptfrei cialis apotheke il cialis quanto costa prices on cialis 10 mg we recommend cialis info generic cialis review uk cialis dosage buy cialis online nz are there generic cialis buy cialis acquisto online cialis
Cialis pills
یکشنبه 11 آذر 1397 11:03 ق.ظ

You made your point!
cialis generisches kanada cialis super kamagra cialis 5mg cialis qualitat cialis en 24 hora cialis professional from usa buy cialis online nz cialis super acti cialis usa cost cialis prices in england
Generic cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 12:14 ق.ظ

Kudos, Lots of forum posts!

cialis ahumada ou trouver cialis sur le net female cialis no prescription cialis 5mg cialis billig brand cialis nl cialis without a doctor's prescription prix cialis once a da cialis bula india cialis 100mg cost
buy cialis online safely
شنبه 10 آذر 1397 10:59 ق.ظ

You expressed that wonderfully.
we choice free trial of cialis cialis online nederland cialis diario compra discount cialis buy brand cialis cheap cialis 20 mg effectiveness brand cialis nl cheap cialis interactions for cialis il cialis quanto costa
buy cheap cialis no prescription
جمعه 9 آذر 1397 11:42 ب.ظ

Amazing information. Regards.
how does cialis work opinioni cialis generico cialis taglich cialis for sale in europa generic cialis tadalafil cialis kaufen bankberweisung cialis rezeptfrei sterreich cialis in sconto non 5 mg cialis generici recommended site cialis kanada
Generic cialis
جمعه 9 آذر 1397 12:01 ب.ظ

Wow loads of superb material.
miglior cialis generico how do cialis pills work cialis qualitat effetti del cialis cialis pills in singapore enter site natural cialis purchase once a day cialis cialis generico online generic cialis with dapoxetine where cheapest cialis
buy generic cialis
جمعه 9 آذر 1397 12:38 ق.ظ

Really all kinds of fantastic knowledge!
no prescription cialis cheap purchase once a day cialis cialis taglich buy name brand cialis on line cialis dosage amounts cialis for daily use click here cialis daily uk does cialis cause gout generic low dose cialis cialis pas cher paris
Buy cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 01:16 ب.ظ

Incredible tons of terrific advice.
we recommend cialis info prezzo cialis a buon mercato get cheap cialis cialis coupon price cialis per pill cialis australian price cialis mit grapefruitsaft prices on cialis 10 mg cialis canada on line cialis 30 day trial coupon
Jacinto
پنجشنبه 8 آذر 1397 06:25 ق.ظ
The turnkey franchise provider offers everything else, including.
The first sort of promotional strategy that may
be examined is search engine advertising. The best method
is usually to only distribute the emails to users who may have requested inclusion while on an email email list, usually known as opt-in lists.
Buy cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 12:53 ق.ظ

Very good information. Thanks.
cialis tablets for sale when can i take another cialis rx cialis para comprar buying brand cialis online cialis for sale effetti del cialis pastillas cialis y alcoho cheap cialis cialis para que sirve tadalafil 10 mg
buy cialis germany
چهارشنبه 7 آذر 1397 12:33 ب.ظ

Kudos! I enjoy it.
preis cialis 20mg schweiz cialis rckenschmerzen only best offers cialis use achat cialis en europe cialis 100mg suppliers try it no rx cialis no prescription cialis cheap cialis for daily use generic cialis tadalafil tadalafil 20 mg
Cialis 20 mg
چهارشنبه 7 آذر 1397 12:30 ق.ظ

Thanks. A good amount of postings!

cialis italia gratis cialis canadian drugs cialis prezzo in linea basso can i take cialis and ecstasy buy cialis sample pack prezzo cialis a buon mercato only now cialis 20 mg can i take cialis and ecstasy cialis free trial when will generic cialis be available
sua dieu hoa uy tin
سه شنبه 6 آذر 1397 06:20 ب.ظ
Helpful info. Lucky me I found your site by chance, and I am surprised why this twist of fate did not came
about earlier! I bookmarked it. #Bán_điều_hòa_cũ_An_Phúc
Điện lạnh An Phúc đã tham gia khóa học #seoconghuong dưới sự giảng dạy của Thầy #Hà_Tuấn_Khang các từ khóa #bandieuhoacuanphuc #suadieuhoaanphuc
#lapdieuhoaanhuc #baoduongdieuhoaanphuc đã chuyển biến rõ rệt với
phương pháp #seoconghuong #trendy #Signal_buiding #user_is_king
Quý khách có nhu cầu #muadieuhoacu vui lòng liên hệ:
http://chuyendieuhoa.com/mua-dieu-hoa-cu-209.html
https://www.facebook.com/anphucpro/
lưới chắn rác Thành An
جمعه 2 آذر 1397 09:01 ق.ظ
With havin so much content and articles do you ever run into
any problems of plagorism or copyright infringement?
My blog has a lot of unique content I've either authored myself or outsourced but it appears a lot of
it is popping it up all over the internet without my authorization. Do you know any solutions
to help prevent content from being stolen? I'd really
appreciate it..#naphogathanhan #nắp_hố_ga_Thành_An #Bán_nắp_hố_ga_Thành_An #nap_ho_ga_thanh_an #ban_nap_ho_ga_Thanh_An
بوستر پمپ
شنبه 26 آبان 1397 10:56 ب.ظ
بوستر به مجموعه متصل شده از چندین پمپ می باشد
که به صورت موازی با هم کلکتور کشته اند .
از مجموع فشار پمپ ها و آبدهی می توان در نهایت
در سیستم مصارفی استفاده نمود .
در هنگامی که نمی دانیم مصرف کننده
ما در زمان های مختلف دارای مصرف ناهمگون می باشد و چه میزان می باشد آنگاه باید به فکر بوستر پمپ باشید .
با توجه به نوسانات مصرف آب در زمان های مختلف بوستر باید
تهیه نمود که دارای آبدهی های مختلف و
به قول معروف دور ثابت می باشد .
Remco Melis
یکشنبه 6 آبان 1397 07:32 ق.ظ
Heya i am for the first time here. I found this board
and I find It really useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help
others like you aided me.
Eurojackpot
جمعه 4 آبان 1397 02:08 ق.ظ
Ϝirst of all I want to saay superb blog! I had a quick question that I'd like to ask if you
do not mind. I was intereѕted to find out how you сenter yourself aand clear your thougһts
before writing. I've haɗ a hard time clearing my thoughts in ցetting
my ideas out. I do enjoy wrіting howeveг it just seems like
the first 10 to 15 mijnutes are generally wasted simply just trying to
figure out how t᧐ begin. Any sսggestіons orr
hints? Kudos!
xem chi tiết
دوشنبه 30 مهر 1397 07:38 ق.ظ
My spouse and I stumbled over here different website and thought I may as well check things out.
I like what I see so now i am following you. Look forward to finding out about your web page repeatedly.
آبیاری قطره ای
شنبه 28 مهر 1397 12:17 ب.ظ
در صورتی که نیاز به هرگونه
راهنمایی و انجام مشاوره برای خرید ( پمپ ، الکتروپمپ ، آبپاش
، تایمر آبیاری ، لوله پلی اتیلن ، پمپ آب ، پمپ مواد شیمایی ، پمپ صنعتی ، ست
کنترل پمپ ، منبع تحت فشار پمپ ، آبپاش هانتر ، شیر برقی آبیاری ، شیر برقی تایمردار ، تایمر آب و
… ) دارید با کارشناسان ما تماس حاصل فرماید.
بعد از تصمیم به خرید محصولات و مشخص شدن قیمت محصول مورد نظر از طرف کارشناسان ما می توانید نسبت به گرفتن
پیش فاکتور و یا شماره های حساب و کارت های واریزی اقدام نمایید.
Agencia Aduanal en Mexico
شنبه 28 مهر 1397 03:46 ق.ظ
This design is steller! You certainly know how to keep a reader entertained.
Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog
(well, almost...HaHa!) Wonderful job. I really loved what you had to say, and more than that,
how you presented it. Too cool!
nắp hố ga Thành An
پنجشنبه 26 مهر 1397 12:55 ب.ظ
of course like your web-site but you have to take a
look at the spelling on quite a few of your posts. Many of them
are rife with spelling problems and I in finding it very troublesome to inform the reality then again I will surely come back again.
Alfie
پنجشنبه 26 مهر 1397 03:11 ق.ظ
My brother recommended I might like this web site. He was totally right.
This post actually made my day. You cann't imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!
Giang Dien
چهارشنبه 25 مهر 1397 11:40 ب.ظ
Hello there! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site?

I'm getting sick and tired of Wordpress because I've had
problems with hackers and I'm looking at options for another platform.
I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :